Bahar Çiçekli İğne Oyası Modelleri

Geleneksel kültürümüzün en önemli örneklerinden birisidir iğne oyaları.

İğne ve uygun ip eşliğinde temel tekniklerle zürafa, üçgen ilmek, kare ilmek, piko , çirtik  diye adlandırılan şekillerle   işlenmektedir.

Eskiden ipek yatak çarşaflarının kenarlarına iğne oyası danteller  yapılmadan çeyiz tamamlanmazdı.

Şahsen ben de bir çok  kullanım alanında  dantel kullanmak istediğimde iğne oyası ile dantellenmiş  olanları  tercih ederim  zira ütüsü kolay 🙂

Günümüzde  genç kızların çeyizleri  de  krep şallara yapılan iğne oyaları olmadan tamamlanmıyor..

Genellikle çeyizlere  namaz ve mevlit başörtüsü olarak  konulan  düz renk şal tarzı başörtüler  iğne oyalarından büyük motifler  oluşturularak yapılır.  Yerine göre kendi kullandıklarımız dışında  babaanne, teyze, nine gibi büyüklere  hediye olarak vermek üzere sandıkta hazır durur…  son zamanlarda  krep tarzı başta olmak üzere rengârenk ipek  başörtüler iğne oyası modelleriyle süsleniyor.  İğne oyasının estetiği ipeğin zarafetiyle birleşince onları izlemek bile bana keyif veriyor.

Rengarenk başörtülere  işlenmiş bahar çiçekli iğne oyası modellerinden birkaç örneği sizlerle paylaşıyorum. İğne oyası bilenlerin ben bunlardan daha güzelini yaparım demelerini duyar gibiyim 🙂
Lale İğne Oyası Yapımı Türkçe Videosu

Sosyal Paylaşım

2 Comments on Bahar Çiçekli İğne Oyası Modelleri

  1. Aycan hanım biz iğne oyalarını tanıtım amaçlı yayınlıyoruz. Satışını yapmıyoruz maalesef. İğne oyası yapan hanımlara örnek çıkartabilmeleri için verdiğimiz oya modelleri bunlar.

  2. ıgne oylaları cok guzel bunlarda satılık yokmu varsa nasıl ulasa bılırız bırde fıyatlar.?

YORUM FORMU

Your email address will not be published.