Eli Şiş Tutan Herkesin Örebileceği Kolaylıkta Patik Yapılışı

Sevgili hanımlar bu kez eli şiş tutan herkesin örebileceği olaylıkta patik yapılışını paylaşıyorum.

Düz örgü örmeyi bilen herkes bunu çok kolay ve hızlıca örebilir. Yeterki şiş tutmasını bilsin. Şerife hanım yapımını hem yazılı hem videolu olara tarif etmiş çok detaylıca.

Tek renk ip ile 3 numara şiş kullanarak ördüm. Verdiğim sayılar 3 numara şiş ile örülünce 37 numara ayaklar için uygun büyüklükte olacaktır.
38-39 numara ayakları olanlar aynı sayılarda başlayıp 3,5 numara şiş kullanmalılar. Ölçüyü ayarlamakta şiş numarası çok önemlidir. Bu yüzden sayıları değiştirmeden şiş kalınlığını değiştirerek ölçüyü büyütün veya küçültün. Kullandığım ip biraz ince kalınlıkta olduğu için şişi de ince kullanmayı tercih ettim. İnce ip ve ince şiş ile çok zarif bir patik oldu.

61 ilmeği şişe takıp 5 sıra haroşa ördüm. 5 sıra haroşadan sonra 30 ilmeği düz örüp bir dolayarak artırdım ve bir tane düz ilmek ördüm. Tekrar bir tane ilmek dolayarak artırma yaptım ve kalan 30 ilmeği de düz olarak ördüm. Arka yüzden bütün ilmekleri ters olarak örüyoruz ve sadece ön yüzde artırma yapıyoruz.

Kenarlardaki 30 ilmeğin yanında artırmaları yaparak 16 tane artırma yapıyoruz. Sonra iki sıra artırmadan örüp keserek bitiriyoruz. Örgünün tersini çevirip topuk kısmına gelen yeri biraz yuvarlayarak dikiyoruz. Patiğin üzerini süslemek için pembe rengin tonlarını kullanarak 3 tane çiçek hazırladım. Bir tane yeşil renkli ip ile yaprak hazırlayıp diktim.

Eli Şiş Tutan Herkesin Örebileceği Kolaylıkta Patik Yapılışı

Sosyal Paylaşım

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

YORUM FORMU

Your email address will not be published.