Evde Uçan Balon Yapımı Videolu Anlatım

Evde uçan balon yapımı bütün çocuklar merak ediyor genellikle. Kendi balonunu kendi uçan balon haline getirip hava da uçtuğunu görmek çocuklara büyük bir keyif veriyor.

Bazen de okul da proje ödevi olarak uçan balon yapmaları istenebiliyor çocuklardan, haliyle de çocuklar ne yapacağını şaşırıp bocalıyorlar.

Evde kendi uçurmak için veya okulda performans ödevi olarak sunmak için uçan balon yapacaklara, farklı şekilde uçan balon yapım metotlarını yayınlıyorum. İlk uçan balonumuz anaokulu öğrencileri veya ilköğretim çağındaki çocukların kendi başına bile yapabilecekleri kolaylıkta.

ucan-balon-yapilis-projesi

Evde Uçan Balon Nasıl Yapılır?

Uçan balon malzemeleri:

Karbonat
Sirke
Balon
Şişe
Huni

Malzemeleri yazdım fakat malzemeleri yapacağınız balon adedine göre çoğaltabilirsiniz.

Uçan balon Yapımı:

Balonumuzun yada balonlarımızın içine ikişer kaşık karbonat koyuyoruz,nasıl koyacağız diye düşünmeyin mazlemelerimizin içine eklediğim huniyi kullanacaksınız.

Daha sonra şişeye bir miktar sirke koyuyoruz ve balonumuzu şişeye geçiriyoruz. Yavaş yavaş balonun şiştiğini göreceksiniz.
Şişenin ağzı büyük olduğu için balonu geçirirken balon ağzının yırtılma ihtimali büyük, o yüzden birden fazla balon bulundurulmasını tavsiye ederim.

evde-kolay-ucan-balon-yapimi

Uçan Balon Yapımı 2

Uçan balon için ihtiyaç duyulan malzemeler:

10×10 boyutlarında 1mm genişliğinde çinko levha ( bu levhayı Çatı aktaran, tamiri yapan, yerlerde veya büyük nalburlarda bulabilirsiniz.
500ml tuz ruhu
500ml  boş bir pet şişe

Yapılışı:

*çinko levhayı pet şişenin içine kolayca  girecek kadar parçalara bölün.

*Balonu ilk kendi soluğunuzla şişirin balon  açılsın içinde biraz havayla dursun. 5 dakika bekleyin sonra havasını indirin.

* Olası bir sakatlıkla karşılaşmamak için  elinize eldiven giyin. (plastik eldiven) Yanınızda su bulundurun.

Balonun yapımı

çinko parçalarını pet şişeye atalım. Üstüne  tuz ruhunu dökün , tam ağzına kadar değilde şişenin ağzına 2 cm kalaya kadar doldurup, şişenin ağzına balonu takıp bağlayalım.
..

Balon iyice şişene kadar (ortalama 30- 45 dakika kadar) bekleyin. Balon şişince pet şişenin ağzından çıkarıp ağzını bağlayın.

El ,ayak, banyoyu güzelce temizleyin. Elinize tuz ruhu temas etmişse bol su ile yıkayın.

Balonun çok daha hızlı şişmesini istiyorsanız tuz ruhunun içine PERHİDROL (eczane de vardır pahalı değildir.) 2-3 kapak perhidrol koyun asit daha tesirli olur.

Sonuç olarak Balon”un içine bir gaz doldu. bu gaz Hidrojen gazıdır. dikkat edin. balonu sıcak bir yere yaklaştırmayın. çakmakla veya kibritle balonu yakmayın. balonu ateşe atmayın.
ÇOK KÖTÜ PATLAR

Dikkat! Bu deneyi çocukların tek başına yapmaları sakıncalıdır. Büyükleri ile beraber yapmaları gerekmektedir.

Büyük buzdolabı poşeti, mum ve tahta çubuklardan yapabileceğimiz uçan balon projesi

Gereken malzemeler;
Balsa ağacından çıtalar (Hafif olması için balse tercih edilmiş, dilerseniz başka hafif tahta çıtalar da kullanabilirsiniz.)
Doğum günü mumları
Büyük ve ince buzdolabı poşeti.

Öncelikle balsa çıtayı yada kendi temin edeceğiniz hafif olan tahta bir çubuğu 2 ye kesip çarpı şekline getirip bantlıyoruz. Yada 2 tane çubuk alıp çarpı şeklinde bantlıyoruz.
Sonra 2 tane mumu alıp ikiye bölüyoruz. Elimizde 4 tane mum oluşuyor. Başka bir mum alıp yakıyoruz. Yanan mumla tahtayı ısıtıp mumları tahtalara yapıştırıyoruz.
Son olarak tahtaları poşete yapıştırıp mumları yakıyoruz.

Not: Yangın riskine karşı bu deneyi açık havada, tutuşma olasılığı olmayan yerlerde yapmanız, yaşınız küçükse bir büyüğünüzle beraber yapmanız tavsiye edilir.

BİLGİ: Bu balon nasıl uçar diye soranlar için ufak bir açıklama yapalım hemen. Poşet içerisinde yanan mum poşetin içerisindeki havayı ısıtır, her madde gibi hava da ısınınca genleşir, yani hacmi artar. Dolayısıyla poşetin içerisinde kalan ve sürekli ısınan havanın özkütlesi dışarıdaki havanın özkütlesinden küçük olur. Bu da balonun yukarı doğru yükselmesini sağlar.

Poşetten Uçan Balon Yapımı Videoları

Sosyal Paylaşım

8 Comments on Evde Uçan Balon Yapımı Videolu Anlatım

  1. Bende uçan balon yapmak istiyorum ama babamlar izin vermiyor. Buradaki yazıyı babama okutup babamla beraber yapıcam balonu.

YORUM FORMU

Your email address will not be published.