Görümce Topuzu Tığ Örgü Modeli Detaylı Tarif

Sevgili hanımlar bu defa görümce topuzu tığ işi örgü modeli yapımını paylaşıyorum. Bayan yeleği, şal, battaniye gibi bir çok tığ işi baharlık örgüye bu model kurulabilir. Gayet hoş ve dikkat çekici bir örnek.

Şerife hanım yapılışını videosunda detaylıca göstermiş ve bununla yetinmeyip yazılı olarakta tarif etmiş.

Yazılı Tarif

Angora iple ve normal iple yapılabilir. Başlangıç için her modele 11 zincir gerekmektedir. Zincir çekerek başlıyoruz.

Sonra ipi dolayıp altıncı zincire batarak bir tane tırabzan yapıyoruz. Tırabzanı yaparken biraz gevşek bırakalım. Aynı yere tam 7 tane tırabzan yapalım. Sonra beşinci zincire batıp sabitleyelim. Tekrar aynı şekilde altıncı zincire batıp buraya 7 tane tırabzan yapın ve beşinci zincire tutturun.

İkinci sıraya geçerken bir zincir çekip geri dönün. İlk tırabzanın tepesine batıp bir tane sıkı iğne yapalım. Sonra 4 zincir çekip çift dolayın ve aynı yere batarak bir tane tırabzan yapın.

Bu tırabzanı 3 defada örün ve son ilmeği kapatmayın. Aynı yere 3 tane tırabzan yapıp toplamda 4 ilmek olunca hepsini bir kerede toplayıp bir zincirle sıkıştırın. Tam ortada kalan tırabzanın tepesine batıp tutturun. Sonra son tırabzanın tepesine batıp 3 tane tırabzan yapın.

Bu tırabzanların son ilmeklerini bir kerde toplayıp kapatın. 4 zincir çekip tırabzanın dibine batın. Sonra diğer modele geçmek için ilk tırabzanın üzerine batıp bir tane sıkı iğne yapın. Aynı şekilde sırayı tamamlayın.

Model 2 sıradan oluşmaktadır. Aynı işlemleri tekrarlayarak modeli tamamlayın.

Görümce Topuzu Tığ Örgü Modeli Detaylı Tarif

Sosyal Paylaşım

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

YORUM FORMU

Your email address will not be published.