Hobilerle El İşleri
Hobi alanında, mutlaka siz de kendi el becerinize ve zevkinize göre bir el işi bulabilirsiniz. Geri dönüşüm projeleri, örgü işleri, lif modelleri, iğne oyası ve tığ işleri gibi birçok hobiyi tercih edebilirsiniz. İğne oyalarından,  vitrin takımları, yatak örtüleri, masa örtüleri, sehpa örtüleri, salon takımları yapabilirsiniz. Bunun dışında yazma kenarları ve havlu kenarları için de iğne oyalarından faydalanabilirsiniz. Öyle örnekler var ki, pet şişelerden tekneler yapıp suda üzerine çıkabiliyorlar. Taş boyamaları, boncuk işleri, oyuncaklar, dekoratif avizeler, işlemeler g,b, el işleri hobiler alanında çalışmalar yapabilirsiniz.

orgu-kalpli-patik-modeli-2015

Hobileriniz sayesinde güzel vakitler geçirirken, sevdiklerinize bu işlerinizden hediyeler yapabilirsiniz. Hatta bu alanda iyi kazançlar elde etmeniz mümkündür. Sıkıntılı dönemlerinizin , en güzel kurtarıcılarından olan el işleri, aynı zamanda çeyizlerinizin de vazgeçilmezi olmuştur. Birbirinden güzel danteller, klozet takımları, örgü modelleri, geleneksel örnekler, tülbentler, namaz örtüleri, el işlemesi seccadeler, kanaviçeler çeyizlerinizin baş tacıdır. Bunların dışında son dönemlerin modası olan keçelerden çok farklı ve çok hoş desenler yapılmaktadır. Keçe çantalar, keçe bantlar, keçe kapı süsleri, oyuncaklar, yastıklar, sepet örnekleri, kukuletalar, bardak atıkları, kutu kaplamaları gibi örneklerden yararlanabilirsiniz. Keçeleri yaparken, kendi ihtiyaç veya zevkinize göre modeller tasarlayabileceğiniz gibi, sipariş üzerine de birçok örnek yapabilirsiniz. Doğum günü süsleri, kapı süsleri, sünnet hediyeleri gibi siparişler bu alanda en uygun seçimler olacaktır.

Eski zamanlardan günümüze gelmiş bir diğer hobi örneği ise yerel dokuma ve nakışlardır. Özellikle Kütahya bölgesinde bu dokular son derece duygusal boyutlarda tasarlanmaktadır. Gelinlerin kayın valideleri ile birlikte yaşayışları, asker bekleyişleri, hüzünler, belli motiflerle, nakışlara aktarılmaktadır. Bu işler bohça olarak, kıyafet olarak veya örtü olarak  kullanılmaktadır. Bunlar dışında lif örnekleri de yine eski dönemlerimizden gelen kültür örneklerimizdendir. Lahana modelleri,, hayvan desenleri, akvaryum desenli, zevkine uygun modelleri tasarlayabilirsiniz. Hobi kategorisinde yapacaklarınızın sınırı yok. Kendi becerinize ve ruhunuza uygun el işlerini seçerek, maharetlerinizi sergileyebilirsiniz.

Sosyal Paylaşım

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

YORUM FORMU

Your email address will not be published.