İki Şişle Örgü Çorap Modeli Yapılışı

Kış günlerinde özellikle benim gibi ayakları sürekli üşüyenler için, iki şişle örülen örgü çorap modeli ve yapılışını yayınlıyorum bu gün sizlere.Çorap genellikle beş şişle örülür ama 5 şişle çorap örmeyi sanırım herkes bilmiyordur. Bende öğrenemedim 5 şile çorap örmeyi. Rahmetlik annem çok güzel çoraplar örerdi bizlere 5 şiş ile, bende nasıl olsa annem örüyor benim öğrememe gerek yok diye düşünerek hiç heves etmemiştim. Yıllar sonra şimdi düşünüyorum da keşke öğrenseymişim. En azından çocuklarıma örerdim. kendim için sürekli üşüyen kat kat çorap, patik giysemde bir türlü ısınmayan ayaklarım için örerdim.

2 şişle çorap örmeyi biliyorsanız eminim bu örgü çorap modeli size kolay gelecektir. Resimli ve yazılı anlatımlarıyla örgü çorap örneğini kolaylıkla çıkarabileceğinizi düşünüyorum. Örecek hanımlara şimdiden kolay gelsin.

2 şişle örülen çorap modeli ve yapılışı

56 ilmek şişe atılır….istenilen ölçüde önce tekli lastik iki parmak kadar sonra çiftli lastik örülür….yaklaşık bir karış kadar.. ki bu corabımızın bilekten yukarısı olck.. isterseniz dize kadar yapabilirsiniz…iki kenerdan 16 şar ilmek kesilip 24 ilmek ilmek bırakılır…burasıda lastik olarak devam edilir…bu kısımda ayağın üstü kadar olacak…sonra 24 olan ilmeğimizin iki kenarından birer kesmeye başlanır bu sırada düz örgüye geçilir…10 ilmek kalana kadar 10 ilmek kalınca tekrar 24 ilmeğe birer arttırarak ulaşılır .. bu yaptığımızda çorabımızın burun kısmı olacak….24 ilmağa ulaşınca ayağın alt kısmı yani tabanı öreceğiz düz örgü tabanımız kadar örülecek…
ve topuk kısmı için…tekrar 24 ilmek birer birer kesilerek her iki taraftan 10 ilmağe düşürülür ..10 ilmek kalınca tekrar 24 ilmek oluncaya kadar her iki taraftan arttırılır…bu da topuk kısmı olacaktır…
dikerken önce topuk kısmı dikilir…üçgenin heiki kenarı birleştirirlir…
sonra diğer kısımlar uygun şekilde birleştirilir…

2-sisle-orgu-corap-yapimi anlatimli-orgu-corap-modeli corap-nasil-orulur  resimli-anlatimli-orgu-corap

iki-sis-ile-corap-modeli-yapilisi

sis-orgusu-corap-modeli-aciklamali

Sosyal Paylaşım

3 Comments on İki Şişle Örgü Çorap Modeli Yapılışı

  1. iki şişle çorap örülüyormuş. bende bu çorap modelini bulduğumda gördüm. 5 şişle örülen çorapları biliyordum ben. bunu görünce sizlerin ilgisini çekeceğini düşünerek yayınladım.çorap modelinin renkleri konusunda haklısınız. farklı bir renkle hem güzel durur. hemde örnek çıkartmak kolay olur.

  2. iki şişler çorap örülüyormuydu hiç bilmiyordum. çorap modelinin ip rengi farklı bir renk olsaydı sanki model daha iyi anlaşılırdı. bu renkle nasıl yapıldığı net görünmüyor.

YORUM FORMU

Your email address will not be published.