İnci Süslemeli Örgü Çorap Modeli Yapımı

Sevgili hanımlar patikler kadar örgü çoraplar da bizlerin vazgeçilmezi arasında. Çeyizler için veya soğuk havalarda günlük kullanım için, çok şık bir örgü çorap örmeyi düşünüyorsanız, sizlere inci süslemeli şiş örgüsü çorap modeli ve yapımını anlatıyorum.

Şişle çorap örmeyi biliyorsanız ve elinizde inci ve renkli ipler varsa buyrun çorap örmeye.

inci-suslemeli-orgu-corap-modeli-yapimi

İnci Süslemeli Örgü Çorap Modeli Yapımı

Malzeme: Nako rekor

Renk no: 180 (2 yumak)

Şiş no: 3,5(5 şiş)

Örgü şekli: Düz örgü

Aksesuar: 128 adet inci

YAPILIŞI: Modele beş şiş ile çorabın konç kısmından (uç kısmı) yetmişiki ilmek başlanır.
Yetmişiki ilmek dört şişe onsekiz’er olarak bölünür,beş. şiş ile sırayla örülür. sekiz sıra bir+bir lastik örülür. Daha sonra topuğa kadar yirmialtı santimetre düz örgü yapılır. Oniki ilmek ara ile iki ilmek çaprazlanır.

Bu işlem yedi sırada bir tekrar edilir. Diğer sıralarda çaprazlama işlemi baklavanın köşeleri şeklinde sıralanır. To-
puk için otuzaltı ilmek ayrı bir şişte bekletilip kalan 136 ilmek, onaltı ilmek kalana dek her sırada yanlardan bir’er ilmek kesilir.

Daha sonra kalan onaltı ilmeğin yanlarından l’er ilmek artışla tekrar otuzaltı ilmeğe ulaşılır ve ayrı şişte bekletilen otuzaltı ilmekle birleştirilip yetmişiki ilmeğin yirmidört ilmeği bir+bir lastik (taban kısmı), kırksekiz ilmek düz örgü ile yine ara ara iki ilmek çaprazlanarak (üst bölümü) çorabın burun kısmına kadar örülür.

Çorabın uç kısmında ilmekler onaltı +onaltı +onaltı+onaltı olarak dört’e ayrılır ve bir+bir lastik olarak örgüye devam edilir.
Her onaltı ilmeklik bölümde, her sırada bir’er ilmek kesilerek dört ilmeğe düşülür. Son olarak dört ilmek bir defada kesilerek bitirilir, Çaprazlanan ilmeklerin üzerine inciler dikilir.

Sosyal Paylaşım

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

YORUM FORMU

Your email address will not be published.