Kasnak İşi Şal Yapılışı Ve Motifmatik Şal Örnekleri

Sevgili hanımlar kasnak işi şal modelleri ile karşınızdayız. Kasnakla şal yapıldığını bilmiyordum. Ama yapılıyormuş.  Motif makinası kasnak ile motifler yapılıp tığ ile birleştirilerek yapılıyormuş kasnak şalları.  Ben sizlerde kasnak işi şal motifleri ve kasnak şalı örneklerini bir arada sunuyorum.  Kasnak işi şal modellerini bir göz atın.

Kasnak İşi Şal Yapılışı

Çiçekleri yaparken birleştireceksiniz , kasnağa başlarken başlama ipini ( altta kalan ipi ) 2 karış kadar uzun bırakın.bu ipi daha sonra iğnesine takıp kasnağa dolanan yerleri sabitleştirmek için kullanacaksınız. ipi 2 karış uzunlukta bıraktık ve 1 numaralı başama yerinden itibaren önce büyük olanlara karşılıklı doladık . sonra ortadaki küçüklere doladık ve elimizde ipi , kasnaktaki ip yerlerinde sabitledik . bir karış bıraktığımız ipi iğneye taktık. 1 numaraya dolanmış olan ipin içinden kasnağın altına geçirdik, alttan 1-2 numaranın arasından iğneli ipi üstte çıkardık , bu işlemi yaparken iğnedeki ipi biraz sert çekiyoruz ki ( ama ipi koparmayacak kadar ) tekrar 1 numaraya dolanan ipin içinden kasnağın altına geçiriyoruz.ve altan iğneyi 2 numaraya dolanmış olan ipin içinden çıkarıp , bir numaranın içinden geçen ipi n altından geçirip sıkılaştırıyoruz.bütün numaralara böyle yaparak çiçeğin göbeğini iyice sabitliyoruz.

not:çiçek göbeğinin ortasına inci yerleştirmek isteyenler bu işlem bitince iğneyi değiştirip bincinin gecebileceği bir iğneye ipi takarak. kasnaktan motifi çıkarmadan ortaya inciyi dikebilirler. iğne kasnağın altına üstüne geçirilerek dikilir . sonunda altta kaybedilir.

diğer yumağa bağlı olan ip hala ip sıkıştırılan yerde . ve motif kasnaktan arkasından ittirilerek çıkarılır. yumağa bağlı olan ipin bittiği büyük çiçek dalına tığ sokulur. ve arkadan yumağa bağlı olan ip tığa alınarak çiçek dalının başına bir zincir çekilir. bundan sonrası kolay dır.

birleştirme için : iki küçük örümcek çekilir. diğer yanındaki çiçek dalının başına batılır. 2 küçük örümcek çekilir ve diğer yanındaki çiçek dalına batılır. 2 büyük örümcek çekilir ve yine yanındaki çiçiek dalına batılır.tekrar 2 küçük örümcek çekilir bu şekilde motif bitirilir.

not: küçük örümceklerin ortasından motifler birbirine birleştirilir. büyük örümcekler 4 adet motifin ortasına da birleştirilir.

Papatya motifli kasnakla şal yapımı videoları

Kasnak işi şal modelleri motifleri

Sosyal Paylaşım

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

YORUM FORMU

Your email address will not be published.