Oklava Örgüsü Yapılışı Ve Oklava Örneğiyle Yapılanlar
Oklava örneğiyle yapılabilen bir çok örgü modeli var. Örgülere çok yakışan ve hemen hemen tüm örgü örenlerin bildiği oklava örgüsünü videolu, resimli ve anlatımlı olarak bir de yayınlayalım dedik özellikle bilmeyenler için.

Örneğin yapılışını resimler, video ve tarifle öğrendikten sonra altta galeri olarak eklediğimiz resimlerdeki gibi şal, çanta, atkı, yelek ve süveter gibi bir çok örgüyü oklava örneğiyle örebilirsiniz.

oklava-orgusu-nasil-yapilir

Oklava örneği yapılışı

10 numara ağaç şiş yada orta kalınlıkta oklava kullanılır.Tığ olarak 3,5 numara (mika) tığ kullanılır.
İpimiz yapılacak el işine göre değişir. Örn. bere ve atkı için ortadan biraz daha kalın ve yumuşak yünler kullanılır.
Öncelikle yapılacak el işine göre zincir çekilir. Örneğimiz 5’erli grup kurularak yapılır. Bu nedenle zincir sayımızı 5 ve katları olarak çekelim.
Sonra  oklavamızı elimize alarak her zincirden bir ilmek çıkartılarak oklavaya geçirilir. Böylece ilmeklerin tamamı oklavaya geçmiş olur.
Daha sonra 7-8 zincir çekilerek oklavadan 5 ilmek alınır ve çapraz olarak toplanır. Ardından çapraz toplanan ilmeğin içine 5 adet sık iğne uygulanır.(sık iğne : tığın üzerine alınan ilmeğin bir kerede çekilmesi)
Ardından 1 zincir çekilerek tekrar oklavadan 5 ilmek alınır ve aynı işlem yapılır.Bu şekilde oklavada ki ilmekler bitirilir.
İkinci sırada yapılan sık iğnelerden tekrar oklava üzerine ilmek alınır ve işlem yukarıda anlatıldığı gibi devam edilir.

Oklava Örgüsü Yapımı Videosu

Oklava örneğiyle örülen örgü modelleri

Sosyal Paylaşım

1 Comment on Oklava Örgüsü Yapılışı Ve Oklava Örneğiyle Yapılanlar

YORUM FORMU

Your email address will not be published.