Robalı İki Renkli Bebek Yeleği Yapımı

Sevgili hanımlar bugün sizlere Filiz Ulusoy hanımın el emeği göz nuruyla örmüş olduğu robalı bebek yeleğininin yazılı ve resimli anlatımını yayınlıyorum.

Filiz hanım yeleğin roba kısmının yapılışını çok detaylı şekilde resimlemiş ve yazmış. Ama alt tarafı hakkında bilgi vermemiş henüz. Ama sizler bebek yeleğinin üst kısmını bu robalı örnekle örüp alt tarafını kendi istediğiniz bir örnekle de devam edebilirsiniz. Yada Filiz hanım yeleğin tamamını örüp anlatımını da yaptığında burdan paylaşırım sizler de görmüş olursunuz.

Bu güzel yelek dışına bebekler için birbirinden güzel 30 adet örnek daha buldum ve galerimize ekledik. Sizler hangisini beğenirseniz onu örün.

robali-iki-renkli-bebek-yelegi-yapimi

Robalı İki Renkli Bebek Yeleği Yapılışı

Beyaz renkle 33 ilmekle başlıyoruz
önde 3 diş haroşamız olucak.
yaka da 5 diş haroşa roba bitene kadar sürekli örülecek.
her düz sıra örülürken en başa kadar örülecek yalnızca düz sıralarda,sağ tarafta 7 ilmeğimiz var beyaz
1 ilmeği kenar ilmek olarak sürekli işlem görmeden örülecek önündeki 6 ilmek ise 3’er ilmek şeklinde burulacak. Soldan sağa doğru ve her 6 düz sıra ördükten sonra buruyoruz.
Renkli ipimizle 2 diş haroşa örüyoruz bir sonraki 2 diş ise ilmek daha az olucak, her 2 sıra haroşa da 2 ilmek eksik öreceğiz, daha sonrada 2 şer ilmek artıracağız.

3 Sıra haroşa ördük.
1. Sıra:bu kenarda burgu yapmak için 7 ilmek ayırıyoruz. Kenarda 1 ilmek direk şişe alınacak burulmayacak, kalan 6 ilmek, 3’er ilmek burulacak. Burgumuz 3’er ilmekle olucak. 21 ilmek yeşil renkle düz ör (5 haroşa beyaz renkli ilmek sol şişimiz de alacak örmüyoruz, geri dön, 21 yeşille düz ör, 7 beyazla ters.
3.Sıra: 7 düz beyazla, 21 düz örüyoruz yeşil renkle, 5 ilmek beyazı örmeden dön geri, 21 düz yeşil, 7 ters
5.Sıra: beyaz renkle 33 ilmek düz ör, dön 5 düz, 28 ters.
7. Sıra: 1 kenar ilmek, 6 ilmeği bur beyazla, 19 düz ör yeşil renkle, dön(2 ilmek kaldı yeşilde) 7 ilmeği ellemeden dön, 19 düz ör, 7 ters.
9. Sıra: 7 düz beyazla, yeşille 19 düz, 7 ilmeği örmeden dön, 19 ters ör,
11. Sıra: beyazla 5 düz, 28 ters.
Bu şekilde 9 adet yeşil bandımız olucak her seferinde 2 ilmek eksilterek.

Daha büyük bir yelek örmek için ilmek sayısısını artırıp renkli sütunları da artıcaksınız.

Robalı İki Renkli Bebek Yeleği Resimli Tarifi

Bebekler İçin Çok Güzel Yelek Örnekleri

Sosyal Paylaşım

7 Comments on Robalı İki Renkli Bebek Yeleği Yapımı

  1. Kendim örmedim ben bu yeleği ama örenlerden bazıları tuğla örneği, dalga örneği, kesme şeker örneği gibi farklı örnekler koyarak örmüşler.

YORUM FORMU

Your email address will not be published.