Sakallı İple Civcivli Poşet Torbası Yapılışı

Son yıllarda hemen hemen her evde gördüğümüz örgü poşet torbalarına bir yenisini katmak için, bende sizlere sakallı ipten örülen civcivli poşet torbası modeli ve yapılışını yayınlıyorum. Evde biriken poşetleri nereye koyacağım derdinden kurtaran ve değişik modelleriyle mutfağımız içinde bir süs olarak kullanılabilecek güzellikte. Özellikle sakallı iple örülmüş olması da ayrı bir güzellik şirinlik katmış bu poşet torbası modeline. Sizce de öyle değil mi?

Sakallı İpten Civcivli Poşet Torbası Modeli Anlatımı

96 ilmek beyaz ip ile başlanır 1 sıra örüldükten sonra 2. sıra 1 artır 1 kes şeklinde örülür. sonra tekrar 1 sıra beyaz iple örülür.
daha sonra sakallı ipe geçilir. 1 gidiş- 1 dönüş olmak üzere 2 sıra örülür. sonra tekrar beyaz ipe geçilir ve böylece 1 sakallı ip 1 beyza ip ile örülür. toplam 15 tane sakallı iple örülmüş olunacak.
en son sakallı ip sırasına 6 düz örgü örüp sonda 6 tane ilmek kalana dek hep 2 ilmeği birlikte alarak örüyoruz. yani şişimizdeki ilmek sayısı azalacak.
Başta ve sonda 6 haroşa yapılır beyaz iple düz örgü örülür. 7 gidiş 7 dönüş olarak beyaz iple örülür.
sonra 1 gidiş 1 dönüş olmak üzere 2 sıra sakallı iple örülür.  yalnız burda sakallı ipin düz sırasında yine 6 haroşa ördükten sonra sonda 6 haroşa kalana dek iki ilmek birlikte örülecek. yani şişimizdeki ilmek sayısı yine azalacak.

sonra tekrar beyaz ip bağlanır ve 11 gidiş 11 dönüş olmak üzere kenarlar haroşa diğer yerle düz örgü şeklinde örülür.

sonra tekrar sakallı ip bağlanır tepesini yapmak için.
kenarları haroşa olmayacak 1 sıra düz örgü 1 sıra ters örgü şeklinde örülecek yani gidiş ve geliş olarak toplam 10 sıra ( yani 5 sıra düz 5 sıra ters olacak.)
yalnız bu tepe kısmını yaparken ara ara ilmekler azaltılmalı ki tepesi büzüşsün.
en son kalan ilmel 5-6 zincie çeklilir ve karşı tarafla birleştirilir bir halka oluşturulur.

civcivli-sakalli-ipten-poset-torbasi kuslu-poset-torbasi peset-torbasi-nasil-orulur poset-torbasi-modeli poset-torbasi-yapimi sakalli-iple-poset-torbasi-orulusu

 

Sosyal Paylaşım

2 Comments on Sakallı İple Civcivli Poşet Torbası Yapılışı

  1. sakallı poşet torbası modelini beğendiyseniz bence hemen örün. sonra unutursunuz örmeyi.bence örmeyi gerçekten isterseniz bu poşet torbası modelini kolaylıkla örersiniz. siz başlayın gerisi gelir.

  2. ay çok hoşmuş bu ya. civcivli poset torbası modelini çok beğendim.sakallı iple örülünce daha da güzel duruyor. bende başlasam örebilirmiyim ki

YORUM FORMU

Your email address will not be published.