Selanik Örgü Bebek Convers Patik Modeli Tarifi

Sevgili hanımlar bu kez bebekler için çok kolay selanik örgü converse patik yapımını paylaşıyorum.

Yeni doğan bebekler için uygun basit ama kullanışlı bu patiğin tarifini Şerife hanım hem örüp videoya çekerek hem de yazılı anlatımlı yapmış.

Yazılı Patik Tarifi

Orta kalınlıkta ip ve 3 numara şiş ile ördüğüm patik modeli için önce 43 ilmek şişe taktım.

Bir sıra bütün ilmekleri düz ördüm. İkinci sırada ise artırmalara başladım. Bir tane ilmek örüp bir dolayıp 20 ilmek düz ördüm. Bir dola bir düz ör ve bir dola şeklinde örüp kalan 20 ilmeği düz ördükten sonra bir dola bir düz şeklinde sırayı bitirdim. Arka tarafta bütün ilmekleri düz örüp artırma yapmıyoruz.

Ön sırada 20 ilmeğin başında ve sonunda artırma yaparak 43 ilmekle başladığımız patiği 67 ilmeğe çıkartıyoruz. Sonra beyaz ipe geçip 7 sıra ön yüzde düz arka yüzde ters olarak örülecek.

Sonra tekrar diğer renkli ipe geçiyoruz. 24 ilmeği düz örüp sonraki 19 ilmeği bir düz bir ters olarak örüp kalan 24 ilmeği düz örün. Arka tarafta ilmekleri aynen örün. Tekrar ön yüze geçince başlangıçtaki ve sondaki 24 ilmeği haroşa yapıp ortada kalan ilmekleri selanik örgü şeklinde öreceğiz.

Selanik örgüde ters ilmekler aynen örülürken düz ilmekler bir alt sıraya batıp örülmektedir. 9 sıra haroşa oluncaya kadar aynen devam edin. Dokuz sıra haroşadan sonra ortada kalan 19 ilmeği örerken düz ilmekleri arkasında kalan ters ilmeklerle beraber keserek örün.

Son düz ilmeği kesme işlemi yapmadan örün ve 19 ilmeği 10 taneye düşürün.Orta kısmı bundan sonra ön yüzde düz arka yüzde ters olarak örün. Yanlardaki haroşalar 13 sıra olunca ortadaki 10 ilmeği haroşa örüp kesin. Sonra kenarlardaki ilmekleri 7 sıra düz örüp araya bir sıra haroşa örün ve 7 sıra düz örüp bitirin.

Selanik Örgü Bebek Convers Patik Modeli Tarifi

Sosyal Paylaşım

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

YORUM FORMU

Your email address will not be published.