Tığ İşi Bademli Bere Yapılışı

Bay, bayan ve çocuklara uygun güzel bir örgü bere yapılışını resimli ve yazılı anlatımlı olarak yayınlıyoruz.

Bademli Bere Yapılışı

Malzemeler

3 numara tığ

İp

Yapılışı

3 numaralı tığımız ile 11 adet zincir çekerek beremizi örmeye başlıyoruz. Öncelikle beremizin alt lastik kısmını oluşturuyoruz. Bunun için zincirlerimizi çektikten sonra döneceğimiz zaman bir zincir çekiyoruz ve arka kısımda bulunan ipimize batırıyoruz. Normalde zincirin ön ipine batırılır ancak biz arka kısmındaki ipe batırıyoruz ki yan tutunca Selanik modeline benziyor.

Arka kısma batıp iki kez ipimizi çekiyoruz ve bu şekilde 10 defa batıyoruz. Her sırada aynı şeyi yapıyoruz. Sıra sonuna gelince 1 zincir çekip dönüp yine aynı şekilde arka kısma batırıyoruz ve bu şekilde baş ölçüsü kadar lastik kısmını oluşturuyoruz.

Tamamladığımız lastik kısmını tığımız ile birleştiriyoruz ve beremizin üstünü örmeye devam ediyoruz. Üst kısmı için ise 3 tırabzan 2 zincir yapıyoruz. Bunun için 2numaralı tığımıza geçiyoruz. Bu şekilde 24 adet 3lü tırabzanımızı örüyoruz. Lastiğimizin ön tarafına batıp tırabzanlarımızı yapıp 2 zincir ile diğer kısmın başına batıp tekrar 3 tırabzan yapıyoruz ve 2 zincir çekiyoruz ve bu şekilde 24 adet tırabzanımızı tamamlıyoruz. İlk başladığımız tırabzanın tepesine bağlıyoruz. Tırabzanlarımızı örerken beremizin ön kısmından örüyoruz ancak modelimizin motiflerini (bademleri) yapmak için arka tarafını çeviriyoruz. Motifi oluşturmak için bir çakma sık iğne yapıyoruz hemen köşeye ve içine 3 zincir çekip 5adet tırabzan (istenirse 6 adet de yapılabilir) ile dolduruyoruz. Tırabzanımızı bitirince ilmeğimizden tığımızı çıkartıp motifimizin üst başlangıç köşesine batırıyoruz ve oradan açık bıraktığımız ilmeğimizi de alıp sık iğne ile birleştiriyoruz ve önden modelimiz oluşmuş oluyor.

Bunu da üçlü tırabzanımızın tepesine batırıp birleştiriyoruz. İki zincir çekip tırabzanın öbür köşesine geliyoruz. Tığımızı dolayıp bir çakma sık iğne yapıyoruz ve üç zincir çekip 5 adet tırabzan yapıyoruz. Tırabzanımız bitince yine ilmeğimizden tığımızı çıkartıp motifin (bademin) ilk köşesine batıp açıkta bıraktığımız ilmeğimizi de alıyoruz ve ucundaki ilmeği geçirip sık iğne yapıyoruz. Ve bu şekilde sonuna kadar motiflerimizi yapıyoruz. Motiflerimiz bitince tekrar beremizin ön kısmını çevirip bu kez yine başta yaptığımız gibi tırabzanlarımızı yapıyoruz. Her bir boşluğun üzerine motif bademimiz geliyor ve tırabzanlarımızı üzerinde örgümüz kalıyor. Bu şekilde tırabzanlarımızı ön kısımdan motif bademlerimizi arka kısımdan örerek 8 sıra örüyoruz.

Beremizin tepe kısmına geldiğimiz zaman tırabzanlarımızın arasındaki 2 adet ilmeği kaldırıyoruz. Sadece motiflerimizi boşlukların üzerindeki yuvalarına yerleştiriyoruz. İlmeklerimiz kalktıktan sonra 3 adet zincirimizi çekip arka sağdan girip soldan çıkarıp ilmeğimizi alıp 8 adet tırabzan oluşturuyoruz. Bunu beremizin üst kısmında bulunan 8 bölümü oluşturmak için örüyoruz. Arkadan sağdan giriyoruz soldan çıkıyoruz ilmeğimizi alıp tırabzan yapıyoruz. 8 trabzanımız bitince bu kez diğer kısmın belirleyicisi olması açısından bir kez önden sağdan girip soldan ipimizi alıp tırabzanlarımıza devam ediyoruz. Her 8 tırabzanda bir önden alıp devam ediyoruz. Sıramızı bu şekilde tamamladıktan sonra tırabzanlarımızın sayısını keserek azaltıyoruz.

8 tırabzanımızı önce 6 âdete düşürüyoruz ve bu seferde her 6 adet tırabzanda bir önden alıp yine belirleyicimizi yapmış oluyoruz. Daha sonra tırabzan sayımızı 4e, 2ye ve en son 1e düşürüyoruz ve sıfırlayıp toparlıyoruz.

Bademli-bere-yapilisi-8

Bademli-bere-yapilisi-1 Bademli-bere-yapilisi-2 Bademli-bere-yapilisi-3 Bademli-bere-yapilisi-4 Bademli-bere-yapilisi-6

Sosyal Paylaşım

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

YORUM FORMU

Your email address will not be published.