Tığ İşi Örgü Yeşilli Bebek Hırka Örneği Yapımı

Bebek ve kız çocukları için çiçek motiflitığ işi örgü hırka yapılışını şemalı ve yazılı anlatımlı olarak yayınlıyoruz.

Kolay ve güzel bir hırka örneği arayanlar için ideal bir örnek bu.

Gerekli malzemeler: Lolipop 80437 (3 yumak)

Örgü Kız Çocuk Hırkası Yapılışı:

MOTİF YAPILIŞI:

7 adet zincir çekilerek birleştirilir. Üzerine 2 no.lu diyagram uygulanır. Diyagramın 5.sırasından sonra, 5 zincirlerin içine *2 trabzan yapılır, 2 zincir çekilir, yanındaki zincire geçilerek 2 trabzan yapılır, 2 zincir çekilir, yanındaki zincire geçilir, aynı yere batılarak 2 trabzan, 2 zincir, 2 trabzan yapılır, 2 zincir çekilir *işaretinden tekrar edilerek sıra tamamlanır. Bu sıra yapılırken aynı zamanda motifler şemada gösterildiği şekilde birbirine eklenir. 2’şer adet ön bedenler, 4 adet arka beden için, toplam 8 adet motif yapılır.

ARKA:

Yapılan motiflerin üst tarafından şişe 71 ilmek çıkarılır. 2 sıra düz örüldükten sonra ilmekler; 2 düz, *3 ilmek beraber alınır, alınan ilmeklerin içinden tekrar 3 ilmek çıkarılır, 1 düz *işaretinden tekrar edilerek dizilip, 1 no.lu diyagram  uygulanır. Beden boyu 13 cm örülerek kol evi için her iki taraftan 3+2+1 ilmek kesilir. Beden boyu 25 cm olduğunda yaka için ilmekler ortalanır ve ortadaki 25 ilmek bir defada, sonraki sırada omuzlarda kalan 17’şer ilmek omuz tarafından başlanarak 3 aşamada kesilerek bitirilir.

ÖN:

Yapılan motiflerin üst tarafından şişe 31 ilmek çıkarılır, 1 no.lu diyagram  uygulanır. Beden boyu 13 cm örülerek kol evi için bir taraftan 3+2+1 ilmek kesilir. Beden boyu 19 cm örülerek yaka için ön ortasından 3+2+2+1 ilmek kesilir. Beden boyu 25 cm de omuzda kalan 17 ilmek 3 aşam1-2-Yas-Orgu-Cocuk-Hirkasi-Yapilisi-1 1-2-Yas-Orgu-Cocuk-Hirkasi-Yapilisi-2ada kesilerek bitirilir. Diğer ön beden de aynı şekilde örülür.

KOLLAR:

34 ilmek başlanır, 1 no.lu diyagram uygulanır. Kol boyu 14 cm olduğunda her iki taraftan 2 sıra arayla 5 defa 1’er ilmek artış yapılarak 44 ilmeğe ulaşılır. Kol boyu 21 cm örülerek kol evi için her iki taraftan, her sırada 3+2+5 defa 2’şer ilmek kesilir. Kol boyu 26 cm de kalan 14  ilmek bir defada kesilerek bitirilir. Diğer kol da aynı şekilde örülür.

YAKA ve KOL BORDÜRLERİ:

Yaka ve kol etrafına 3 no.lu diyagram uygulanır. Ön ortasında ilik olarak 3.no.lu diyagramdaki boşluklar kullanılır.

 

 

Sosyal Paylaşım

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

YORUM FORMU

Your email address will not be published.